Sıkça Sorulan Sorular

Otonom enerji hat denetimi ile ilgili müşteriler tarafından sıklıkla sorulan sorular.

Otonom enerji hat denetimi ne kadar hassastır?

 

Otonom denetim oldukça hassastır. Otonom bir şebeke denetiminin, insan eliyle manuel olarak ve teknisyen ekibi tarafından yürütülen bir denetime kıyasla kilometre başına %67 daha fazla hata keşfedebileceği kanıtlanmıştır.

 

Ayrıca, Hepta Airborne, 40 megapikselin üzerinde çözünürlüğe sahip son teknoloji optik sensörler kullanır. Bu, son derece ayrıntılı şebeke görünümlerinin yakalanmasını ve makine öğrenimi kullanılarak hataların kusursuza yakın belirlenmesini sağlar.

 

LiDAR sensörü kullanıldığında, hassasiyet dikey eksende 2 santimetre ve yatay eksende 5 santimetredir. Bu, kusursuza yakın 3D modeller oluşturmak için fazlasıyla yeterlidir.

 

Hepta’nın İHA tabanlı şebeke denetimi güvenli midir?

 

Evet, çok güvenlidir. Hepta Airborne’un İHA operasyon süreçleri, prosedürleri ve pilot becerileri sivil havacılık otoriteleri tarafından değerlendirilmiş ve onaylanmıştır. Bu tür değerlendirmeler, görsel görüş hattının dışındaki (BVLOS) uçuş operasyonları yürütmek için gereklidir ve Hepta’nın faaliyet gösterdiği her ülkede ilgili yerel makamlar tarafından verilmiş uçuş izinlerini gerektirir.

 

Ek olarak, Hepta’nın çalışanlarının çoğu, şirket genelinde “Önce güvenlik” anlayışıyla çalışan, sertifikalı ticari helikopter pilotları veya sertifikalı sivil havacılık teknisyenleridir. Bunun bir örneği, Hepta tarafından geliştirilen İHA’larda bir hibrit motorun kullanılmasıdır. Bu sayede, beklenmedik bir şekilde içten yanmalı motorun  arızalanması durumunda, İHA’nın güvenli ve kontrollü bir iniş için pille çalışan elektrik motoruna geçmesi sağlanır.

 

Hepta İHA’ları ve operasyonları, riskleri azaltmak ve herhangi bir yükümlülük oluşmasını engellemek için herhangi bir üçüncü parti kaynaklı bir kayba karşı tamamen sigortalıdır.

 

Hepta’nın sağladığı hizmetler yasal mıdır?

 

Hepta, hizmetlerini yerel yönetmeliklere tam olarak uygun olacak şekilde sunar. Bu tarz izinler için başvurduğu her ülkede yerel sivil havacılık otoritelerinden uçuş izinleri alma konusunda kapsamlı ve başarılı bir geçmişe sahiptir.

 

Hepta çalışanlarının birçoğu lisanslı ticari uçak pilotlarıdır. Bu ticari havacılık geçmişi, güvenlik-mevzuat uyumuna odaklanma, kapsamlı bir şekilde belgelenen ve düzenli olarak gözden geçirilen ve sivil havacılıktaki en iyi uygulamaları takip eden uçuş içi operasyon prosedürlerine yansımaktadır.

 

Hepta, dağıtım şebekesi operatörlerinin özel ihtiyaçlarını anlar mı?

 

Hepta, şebeke denetim endüstrisine odaklanan uzman bir hizmet sağlayıcıdır.

 

Şirketin çalışanlarının çoğu, geçmişte şebeke operatörlerinde çalışırken denetimden sorumlu olan elektrik mühendisleridir. Ayrıca Hepta, 11 ülkede çeşitli şebeke operatörlerine ticari hizmetler sunmakta ve ayda 3.000 kilometreden fazla denetleme yapmaktadır. Hepta’nın sahip olduğu tüm İHA’lar, yazılımlar, araçlar ve süreçler; şebeke operatörlerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak adına sekiz yıl boyunca sürekli iyileştirilmiştir.

 

Özel denetleme gereksinimleri hem ülkeler hem de müşteriler arasında farklılık göstermektedir ve Hepta, birçok yönetmeliğin gözden geçirilmesini gerektirse bile, denetim çalışmalarının yerel gereksinimleri tam olarak karşıladığından emin olur. Her şebeke farklıdır ve Hepta her müşterinin ihtiyaçlarına uyum sağlar.

 

Hepta’nın hizmetleri hangi hava koşulları için uygundur?

 

Hava koşulları, herhangi bir İHA’nın ve sensörün çalışmasını etkileyebilir. Ama Hepta’nın İHA’ları ve pilotları, insanlı uçaklardan daha geniş aralıktaki farklı hava koşullarında çalışmaktadır. Hepta Airborne, kuzeyin karanlık, soğuk ve rüzgarlı koşullarında verimli uçuş süresini artırmak için çeşitli prosedürlerin ve en iyi uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştıran Kuzey Avrupa’da kuruldu.

Hepta Airborne’un sunduğu hizmetler maliyet açısından rekabetçi midir?

 

Evet, öyledir. Denetim hizmetlerimiz, insanlı bir helikopter kullanmaya kıyasla maliyetleri 10 kata kadar azaltır. Ayrıca Hepta tarafından kullanılan iş akışının, kilometre başına normalden %67 daha fazla hata ortaya çıkardığı ve uzun vadede analiz iş yükünü %90’a kadar azalttığı kanıtlanmıştır. Tüm bunlar, denetim maliyetinin önemli ölçüde azaltılmasını, daha az güç kaynağı kesintisi yaşanmasını ve daha az önleyici bakım maliyeti gereksinimini sağlar.

 

Otonom İHA tabanlı teknolojinin en verimli denetim şekli olmasının yanı sıra her yıl yapılan teknolojik geliştirmelerle – geleneksel yaya devriye ve helikopter tabanlı denetimlerin aksine – büyük iyileştirme fırsatları da içerdiğini belirtmek gerekir.

 

Hepta Airborne engebeli ve zorlu arazilerde çalışabilir mi?

 

Evet, çalışabilir. Hepta; dağ sıraları, bataklıklar ve küçük adalar gibi engebeli arazilerde kapsamlı operasyonel deneyime sahiptir. Bir denetleme süreci planlanırken, uçuş operasyon ekibi bölgeyi ve hava durumunu dikkatlice araştırır ve en uygun çalışma modelini seçer. Arazinin gerektirmesi durumunda, bu süreç, İHA’yı kontrol etmek için 4G’ye veya uydu iletişimine geçmeyi dahi içerir.

 

Contact us to learn more about digitizing infrastructures and conducting utility inspection with drones and AI

Get in touch